Slovenski železarski muzej

Slovenski železarski muzej na Jesenicah obsega celotno fužinarsko naselje Stara Sava na Jesenicah, ki je bilo zaradi izjemnega urbanističnega, tehničnega, arhitekturnega in zgodovinskega pomena razglašeno za kulturni spomeniki državnega pomena.
Slovenski železarski muzej nas številnimi razstavnimi projekti o zgodovini slovenskega železarstva na Slovenskem popelje od rude do jekla hkrati pa odpira možnost primerjave dobe fužin s časom industrializacije in današnjim svetom, hkrati pa spodbuja raziskovalno žilico in nudi zabavo in sprostitev.
Obiskovalce pritegne avtentičen arhitekturni fužinarski ambient, ki omogoča doživetje celostnega ohranjenega jedra stavb z večino značilnosti fužinarskega naselja iz konca 17. stoletja, ko je bilo z značilnimi objekti upodobljeno na bakrorezu Andreja Trosta v Valvasorjevi Slavi vojvodine Kranjske.

Slovenski železarski muzej

Poleg ohranjene arhitekturne tehniške dediščine si je mogoče ogledati še Stalno razstavo predmetov tehniške dediščine nekdanje Železarne Jesenice ter njene predhodnice Kranjske industrijske družbe, ki so predstavljeni na prostem v svojem prvotnem okolju in so služili električni oskrbi, transportu, proizvodnji in predelavi jekla.
V objektu Kasarna Slovenskega železarskega muzeja na Stari Savi je na ogled tudi stalna etnološka razstava o bivalni kulturi in načinu življenja železarskih družin.

Razstave:
Arhitektura tehniška dediščina Savskih fužinarjev
Stalna razstava tehniške dediščine na Stari Savi
Stalna razstava Bivanjske kulture delavskih družin na Stari Savi
Stalna razstava FeNOMEN o zgodovini slovenskega železarstva (v pripravi)

Novice