Vabljeni na muzejski večer na Jesenicah, ki ga prirejamo ob Mednarodnem muzejskem dnevu.
22. maja 2025, ob 19. uri vabimo v Mestni muzej Kosova graščina, ko bo o reliefu Kamenjanje sv. Štefana z Blejske Dobrave spregovoril konservator mag. Matevž Remškar.
Dogodek prirejamo v sodelovanju z ZVKD OE Kranj, ob podpori Občine Jesenice. Vabljeni, vstop prost.
Relief sv. Štefana se je nahajal v kapelici družine Razinger na Blejski Dobravi. Na pobudo družine Razinger je bil relief predan v dolgoletno hrambo Gornjesavskemu muzeju Jesenice, ki je tudi financiral obnovo kipa. Le ta je potekala v okviru Restavratorskega centra -ZVKD v Ljubljani.
Najverjetneje je bil relief prvotno del oltarja v farni cerkvi na Blejski Dobravi. Po namestitvi novega kamnitega oltarja Svetega Štefana, ki ga je izdelal Janez Vurnik starejši leta 1863, je bil domnevno prestavljen v bližnjo kapelico.
Relief prikazuje sakralni motiv mučeništva Sv. Štefana oziroma izvršitev njegove obsodbe – smrt s kamenjanjem. Podivjana množica Judov naj bi gnala Svetega Štefana po Jeruzalemskih ulicah do predmestja, kjer so ga kamenjali do smrti. Poleg Sveti Štefana je upodobljenih še 11 figur med katerimi najdemo tudi Savla, kasneje imenovanega Sveti Pavel. Na to kažejo pred mladeniča odložena oblačila upodobljena na reliefu (»In priče so položile svoja oblačila k nogam mladeniča, ki mu je bilo ime Savel.«, Apd 7,58; 8,1).
Katoliška Cerkev 26. decembra praznuje god sv. Štefana, diakona in prvega mučenca.
***
Nastanek: ok. 1530
Tehnika / material: les, barvni pigmenti, tempera, srebrni in zlati lističi, klej
Mere: v: 95 cm, š: 73 cm, g: 22 cm
Restavriran: Tina Vrenko, 2024, RIC-ZVKDS
Prvotna lokacija: Kapelica Sv. Štefana na Blejski Dobravi.
Hrani: Gornjesavski muzej Jesenice
Last: Družina Razinger (Damjan Razinger je predal relief v hrambo Gornjesavskega muzeja za dobo 50. let)